Washington state high school lacrosse results: Saturday, April 30, 2016

Washington state high school lacrosse results: Saturday, April 30, 2016

 Boys Games

 Kowalick’s six goals leads Providence past Franklin in lacrosse

SNOHOMISH – Dane Kowalick scored a season-high six goals as Providence easily downed Franklin 20 – 2 in boys high school lacrosse action, Saturday, at Glacier Peak High School in Snohomish.

lacrosse_generic1The Highlanders built a 15 – 1 lead by the half then added two in the third and three in the fourth to put away the Quakers.

Franklin scored in the first and fourth on goals by Kadir Nour and Lupe Mose.

Providence (3-6-0) next faces West Seattle (5-4-0), Thursday, May 5 in a 7:45 p.m. start at Moshier Park in Burien. Franklin (0-4-0) next faces West Seattle (5-4-0), Tuesday May 3 in a 5:30 p.m. start at Franklin High School in Seattle.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Franklin 1 0 0 1    2
Providence 7 8 2 3   20

 Scoring

Providence 20, Franklin 2 (Dane Kowalick, P, 6 goals, 6 Ground Balls; Michael Walsh, P, 3 goals, 3 assists, 6 ground balls; Caleb Pineda, P, 2 goals, 1 assist, 7 ground balls; Landon Butaud, P, 2 goals, 1 assist, 3 ground balls; Matthew Stoebe, P, 2 goals, 1 assist, 2 ground balls; Jackson Morris, P, 2 goals, 10 ground balls; Michael Howard, P, 2 goals, 6 ground balls; Bradley Johnson, P, 2 goals; John Baron, P, 1 goal, 3 ground balls; Jackson Morris, P, 2 saves; Kadir Nour, F, 1 goal, 1 ground ball; Lupe Mose, F, 1 goal, 1 ground ball; Jay Zhu, F, 17 saves, 9 ground balls)

 

First-place Union cruises past Selah in boys lacrosse

CAMAS – First-place Union cruised to its 10th win of the season behind a trio of two-goal performances for a 15 – 1 boys lacrosse win over Selah, Saturday, at Camas High School.

Isaiah Pratt, Jonathan Stell and Parker Lindhorst all delivered two goals as the Titans extended their Division II Central-South Conference lead to two-and-a-half games over second-place Columbia River. With just two games remaining in the regular season.

Union (10-4-0) next faces Camas (3-8-0), Tuesday, May 3 in an 8 p.m. start at Camas High School.

Selah (0-11-0) next faces Camas (3-8-0) in its final game of the regular season, Saturday, May 7 in a 1 p.m. start at Chesterly Park in Yakima.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Selah    1
Union   15

Scoring

Union 15, Selah 1 (Isaiah Pratt, U, 2 goals, 1 assist, 2 ground balls; Jonathan Stell, U, 2 goals, 5 ground balls; Christian Boylan, U, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Brandon Brusseau, U, 1 goal, 4 ground balls; Andrew Harrah, U, 1 goal, 2 assists, 2 ground balls; Luke Hoffman, U, 1 goal, 2 ground balls; Jesse Moses, U, 1 goal, 4 ground balls; Troy Pacheco, U, 1 goal, 3 ground balls; Chad Richards, U, 1 goal; Sam Rink, U, 1 goal, 1 assist 1 ground ball; Josh Sanders, U, 1 assist, 1 ground ball; Grant Froomer, U, 1 assist, 1 ground ball; Hunter Cofer, U, 1 assist 2 ground balls; Parker Lindhorst, U, 3 saves, P, 2 goals, 3 ground balls; Dominic Mendez, U, 2 save, 1 assist, 5 ground balls)

 

Klahowya lacrosse closes in on state tourney as Hawley gets 10 points in win over Olympia

OLYMPIA – Joe Hawley scored five goals and added five assists as first-place Klahowya easily handled Olympia, 19 – 2 in boys lacrosse action, Saturday, at Capital High School in Olympia.

It was the senior attackman’s sixth 10-point performance this season as the Eagles built a 13 – 2 lead at the half then held Olympia scoreless for the duration while delivering two three-goal quarters to put the game away.

Nick Hnatovic and Roque Blas each scored for Olympia.

With two games remaining in the regular season, the Eagles have a game-and-a-half lead over Bellarmine Prep in the Division I Narrows/Olympic Conference.

Klahowya (12-1-0) next faces Vashon Island (8-3-0), Wednesday, May 4 in a 5:30 p.m. start at Klahowya Secondary School in Silverdale. Olympia (0-12-0) next faces Bellarmine Prep (6-4-0), Tuesday, May 3 in a 7 p.m. start at Bellarmine Preparatory School in Tacoma.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Klahowya 9 4 3 3 19
Olympia 1 1 0 0   2

 Scoring

Kahowya 19, Olympia 2 (Joe Hawley, K, 5 goals, 5 assists; Justin Anderson, K, 3 goals; Josh Brandes, K, 3 goals; Hunter Alexander, K, 2 goals; Austin Keller, K, 1 goal, 3 assists; Torsten Robinson, K, 1 goal, 1 assist; Avery Schuette, K, 1 goal, 1 assist; Nick Hnatovic, K, 1 goal, 1 assist; Roque Blas, K, 1 goal; Hayden O’Haver, OLY, 2 goals, 8 ground balls; Shane Winkler, OLY, 1 assist, 5 ground balls; Keegan Sanders, OLY, 12 saves)

 

Kennedy boys fall to Lakeside despite Sleepers five goals

BURIEN – Dar Sleeper had a stellar night with five goals, but Kennedy was unable to overcome a strong Lakeside squad as the Lions powered to their seventh win of the season with a 10 – 8 defeat of the Lancers, Saturday, at Kennedy Catholic High school in Burien.

Lakeside (7-4-0) next faces Seattle Prep (9-5-0), Tuesday, May 3 in a 5 p.m. start at the Lakeside School in north Seattle. Kennedy (2-6-0) next faces Seattle Prep (9-5-0), Thursday, May 5 in a 5 p.m. start at Kennedy Catholic High School in Burien.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Lakeside   10
Kennedy    8

 Scoring

Lakeside 10, Kennedy 8 (Dar Sleeper, K, 5 goals, 5 ground balls; Logan McLaughlin, K, 1 goal; Roman McCambridge, K, 1 goal; James Jolly, K, 1 goal; Ryan Hinton, K, 9 saves)

 

Richland powers to 11th win with lacrosse defeat of Hood River

HOOD RIVER, Ore. – Richland powered to its 11th win of the spring behind a Tanner Ricketts hat trick as the Bombers downed Hood River 9 – 6 in boys lacrosse action, Saturday, in Hood River, Ore.

Rickets finished the night with three points, all on goals and three ground balls.

With two games remaining in the season, the Bombers trail Division II Central-South leading Union by three games.

Richland (11-4-0) next faces Southridge (5-5-0), Friday, May 6 in a 5:30 p.m. start at Carmichael Middle School in Richland.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Richland   9
Hood River (Ore.)   6

 Scoring

Richland 9, Hood River (Ore.) 6 (Tanner Ricketts, R, 3 goals, 3 ground balls; Charlie Leahy, R, 2 goals; Hayden Ruckhaber, R, 2 goals, 4 ground balls; Vincent Sliva, R, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Christian Matheson, R, 1 goal, 9 ground balls; Kyler Welch, R, 17 saves)

 

Central Valley upsets Wenatchee in lacrosse

WENATCHEE – Division II Eastern Conference leading Central Valley rallied from a two-goal deficit at the half to pull away from Division I leading Wenatchee for a 12 – 11 boys lacrosse win, Saturday, on the road at the Apple Bowl in Wenatchee.

Despite two-goal performances by Wenatchee’s Ki-Jana Peterson, Cole Helton, Connor Tilly and Kutter Wilkins, Central Valley worked their way back into the contest outscoring its opponent 2 – 1 in the third then 4 – 2 in the fourth to secure the upset and its seventh win of the spring.

Wenatchee (5-6-0) next faces Juanita (9-3-0) in its final game of the regular season, Saturday, May 7 in a 2 p.m. start at Juanita High School in Kirkland. Central Valley (7-4-0) next faces Lewis & Clark (3-7-0), Tuesday, may 3 in a 5 p.m. start at the Spokane Polo Fields in Spokane.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Wenatchee 4 4 1 2   11
Central Valley 3 3 2 4   11

 Scoring

Central Valley 12, Wenatchee 11 (Ki-Jana Peterson, W, 2 goals, 2 assists, 1 ground ball; Cole Helton, W, 2 goals, 1 ground ball; Connor Tilly, W, 2 goals, 2 ground balls; Kutter Wilkins, W, 2 goals, 2 ground balls; Cole Loomis, W, 1 goal, 1 assist, 6 ground balls; Nathan McCarthy, W, 1 goal, 11 ground balls; Andrew Carlson, W, 1 assist, 1 ground all; Benjamin Higley, W, 1 assist, 2 ground balls; Kyle Robertson, W, 11 saves; Connor Gilbert, CV, 5 goals, 2 ground balls; Jacob Phelps, CV, 2 goals, 3 assists, 2 ground balls; Bekk Martin, CV, 2 goals, 1 assist, 5 ground balls; Bryce Lesher, CV, 2 goals, 1 assists, 2 ground balls; Kobe Budano, CV, 1 goals, 2 ground balls; Brian Munro, CV, 3 assists, 5 ground balls; Brandon Iris, CV, 6 ground balls; Josh Reneau, CV, 4 ground balls; Noah Reneau, CV, 2 ground balls, 12 saves)

 

Liberty boys upset Nathan Hale for 11th lacrosse win

RENTON – Liberty rolled to its 11th win of the season upsetting Division I Nathan Hale 11 – 3 in boys prep lacrosse action, Saturday, at Liberty High School in Renton.

First-place Liberty has a two-and-a-half game lead over Inglemoor in the Division II KingCo Conference with three games remaining in the regular season.

Hale is in sixth place in the Division I Metro Conference three-and-a-half games off the lead with four games remaining.

Liberty (11-5-0) next faces Redmond (2-12-0), Tuesday, May 3 in a 7 p.m. start at Redmond High School. Nathan Hale (4-6-0) next faces Overlake (5-5-0), Tuesday, May 3 in a 5 p.m. start at Marymoor Park #3 in Redmond.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Nathan Hale    3
Liberty   11

 Scoring

Liberty 11, Nathan Hale 3 (no scoring detail)

 

Purcell’s hat trick lifts Seattle Academy past Overlake, into first

REDMOND – Ethan Purcell’s hat trick lifted Seattle Academy past Overlake and into the lead of the Division II Metro Conference with a 10 – 8 boys lacrosse win over the Owls, Saturday, at the Overlake School in Redmond.

Entering the game down a half-game to Overlake, the Cardinals delivered three fourth-quarter goals to break a 7 – 7 tie at the end of three to overtake the Owls for sole possession of first place in the conference.

Purcell finished with five points, including two assists and 13 ground balls in the win.

Seattle Academy has four games remaining in its conference schedule including Garfield, two against Franklin and West Seattle.

Seattle Academy (6-4-0) next faces Garfield (0-7-0), Wednesday, May 4 in a 5 p.m. start at Upper Genesee Park in Seattle. Overlake (5-5-0) next faces Nathan Hale (4-6-0), Tuesday, May 3 in a 5 p.m. start at Marymoor Park in Redmond.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Seattle Academy 1 4 2 3 10
Overlake 3 0 4 1   8

 Scoring

Seattle Academy 10, Overlake 8 (Ethan Purcell, SA, 3 goals, 2 assists, 13 ground balls; Trent Lucas, SA, 2 goals, 4 ground balls; Nic Heymann, SA, 1 goal, 1 ground ball; Will Patrick, SA, 1 assist, 3 ground balls; Grant Sorenson, SA, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; Blake Calvo, SA, 2 goals, 2 ground balls; Army Olsen, SA, 5 ground balls; Josh Greenstein Drummond, SA, 4 ground balls; Christian Batingan, SA, 14 saves)

 

Mundt, Hunt hat tricks lift Emerald Ridge lacrosse past Auburn Riverside

AUBURN – Gerrick Mundt and Jon Hunt delivered hat tricks as Emerald Ridge moved to within a game of first-place Tahoma with an 18 – 4 boys lacrosse win over Auburn Riverside, Saturday, at Auburn Riverside High School.

Mundt finished with five points including two assists while Hunt had three points, all on goals in the contest.

Emerald Ridge has three games remaining in the regular season including matchups with Curtis, Tahoma and Peninsula.

Emerald Ridge (8-3-0) next faces Curtis (9-6-0), Wednesday, May 4 in an 8 p.m. start at Curtis High School in University Place. Auburn Riverside (2-9-0) next faces White River (7-6-0), Friday, May 6 in a 7 p.m. start at Auburn Riverside High School in Auburn.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Emerald Ridge   18
Auburn Riverside    4

 Scoring

Emerald Ridge 18, Auburn Riverside 4 (Gerrick Mundt, ER, 3 goals, 2 assists, 4 ground balls; Jon Hunt, ER, 3 goals, 2 ground balls; Hassan Mackey, ER, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; Dominick Lopes, ER, 2 goals, 1 assist, 4 ground balls; Zane Brown, ER, 2 goals, 1 assist, 8 ground balls; Gage Hansen, ER, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Waipa Hoopii, ER, 1 goal; Quin Kohler, ER, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Levi Sweem, ER, 1 goal, 5 ground balls; Matthew Padilla, ER, 8 saves; Kyle Benning, ER, 1 save; Rian Kierce, AR, 1 goal, 1 assist, 10 ground balls; Alex Caldwell, AR, 1 goal, 2 ground balls; Garrett Rosin, AR, 1 goal, 1 assist; Brandon Wong, AR, 1 goal, 4 ground balls; Rolf Ludvikson, AR, 10 saves)

 

Horman’s six points leads Curtis boys past Peninsula in lacrosse

UNIVERSITY PLACE – Andrew Hormann delivered six points as Curtis pulled away from Peninsula for a 9 – 5 boys lacrosse win over Peninsula, Saturday at Curtis High School in University Place.

Hormann finished with four goals and two assists as the Viks held on to a 6 – 5 lead after three then secured the win with three unanswered goals in the fourth.

Cameron Lewis had three goals and an assist to lead Peninsula.

Peninsula (7-4-0) next faces Bonney Lake (6-6-0), Tuesday, May 3 in a 7 p.m. start at Peninsula High School in Gig Harbor. Curtis (9-6-0) next faces Emerald Ridge (8-3-0), Wednesday, May 4 in an 8 p.m. start at Curtis High School in University Place.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Peninsula 0 1 4 0   5
Curtis 1 2 3 3   9

 Scoring

Curtis 9, Peninsula 5 (Andrew Hormann, C, 4 goals, 2 assists, 1 ground ball; Marcus Knight, C, 1 goal, 2 assists, 3 ground balls; Gavin Haley, C, 2 goals, 1 ground ball; Jason Rojas, C, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Dane Hamilton, C, 1 goal, 3 ground balls; Quinn Mahoney, C, 8 ground balls; Joey DeRosa, C, 5 ground balls; Jacob Haffing, C, 8 saves; Cameron Lewis, P, 3 goals, 1 assist, 4 ground balls; Dalton Jorgenson, P, 1 goal; Dawson Meerdink, P, 2 assists, 9 ground balls; Jeff Costanza, P, 4 ground balls; Dirk Mishko, P, 3 ground balls; Brock Olive, P, 3 ground balls; Luca Mira, P, 8 saves)

 

Rodgers leads Jackson lacrosse to second win in Spokane

SPOKANE – Luke Rodgers scored four goals as Jackson wrapped up its boys lacrosse trip to the Inland Empire with a second win, defeating Mt. Spokane 15 – 5, Saturday, at Old Mead Middle School in Spokane.

The junior midfielder finished with four points, all on goals as the Timberwolves jumped out to four unanswered scores in the first then added three more in the second for a 7 – 2 lead at the half.  Down the stretch Jackson added three in the third and five more in the fourth to secure its 11th win of the spring.

Other top Jackson scorers included Brad Borders with three goals and two assists and Marcello Pellegrino with three goals and a single assist.

Ryan Bacon, a Mead senior, and Joseph Groves, a Shadle Park senior, each led the Mt. Spokane squad with a pair of goals.

On Friday Jackson opened its two-game Spokane set with Jericho Timbol scoring four goals to lead the Timberwolves to an 18 – 7 win over Lewis & Clark.

With four games remaining in the regular season, fourth-place Jackson is two-and-a-half games back of Division I Wesco/NW leading Kamiak.

Jackson (11-3-0) next faces Snohomish (6-4-0), Wednesday, May 4 in a 7 p.m. start at Kasch Park in Everett.  Mt. Spokane (6-7-0) next faces Gonzaga Prep (9-2-0), Monday, May 2 in a 6 pm. start at Gonzaga Preparatory School in Spokane.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Jackson 4 3 3 5   15
Mt. Spokane 0 2 1 2    5

 Scoring

Jackson 15, Mt. Spokane 5 (Luke Rodgers, J, 4 goals, 3 ground balls; Brad Borders, J, 3 goals, 2 assists, 7 ground balls; Marcello Pellegrino, J, 3 goals, 1 assist, 4 ground balls; Jericho Timbol, J, 2 goals, 2 ground balls; Alex Franco, J, 1 goal, 2 assists, 1 ground ball; Landon Foster, J, 1 goal, 1 assist, 4 ground balls; Sean Walsh, J, 1 goal, 3 ground balls; Adrian Tong, J, 1 assist; Aidan Rounds, J, 10 saves; Ryan Bacon, MS, 2 goals; Joseph Groves, MS, 2 goals, 2 ground balls; Darian O’Leary, MS, 1 goal, 2 assists, 6 ground balls; Lucas Bacon, MS, 1 assist, 11 ground balls; Hunter Cary, MS, 1 assist, 5 ground balls;  Jacob Archdale, MS, 4 saves; Kellen Fitzgerald, MS, 3 saves)

 

Washington State High School Lacrosse Schedule: Week of May 2 – 8

Boys Games

Monday, May 2
Providence at Archbishop Murphy (6 p.m. / Archbishop Murphy HS – Everett)
Mt. Spokane at Gonzaga Prep (6 p.m. / Gonzaga Preparatory School – Spokane)
Bellevue at Bothell (7 p.m. / Bothell HS – Bothell)
Skyline at Juanita (7:30 p.m. / Kirkland Lacrosse Center – Kirkland)
Inglemoor at Lake Washington (8 p.m. / Lake Washington HS – Kirkland)

Tuesday, May 3
Seattle Prep at Lakeside (5 p.m. / Lakeside School – Seattle)
Nathan Hale at Overlake (5 p.m. / Marymoor Park #3 – Redmond)
Central Valley at Lewis & Clark (5 p.m. / Spokane Polo Fields – Spokane)
Eastside Catholic at O’Dea (5 p.m. / Upper Genesee Park – Seattle)
West Seattle at Franklin (5:30 p.m. / Franklin HS – Seattle)
Lynden at Meadowdale (6 p.m. / Woodway Campus – Edmonds)
Ballard at Jackson (6:30 p.m. / Walter Hall Park – Everett)
Olympia at Bellarmine Prep (7 p.m. / Bellarmine Prep – Tacoma)
Shorecrest at Cascade (7 p.m. / Kasch Park – Everett)
Blanchet at Roosevelt (7 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Burlington-Edison at Monroe (7 p.m. / Monroe HS – Monroe)
Bonney Lake at Peninsula (7 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Bethel at White river (7 p.m. / Pete’s Pool Stadium – Enumclaw)
Liberty at Redmond (7 p.m. / Redmond HS – Redmond)
Gig Harbor at South Kitsap (7:30 p.m. / South Kitsap HS – Port Orchard)
Camas at Union (8 p.m. / Camas HS – Camas)
Stanwood at Kamiak (8 p.m. / Kamiak HS – Mukilteo)
Mercer Island at Sammamish-Interlake (8 p.m. / Mercer Island HS – Mercer Island)
Issaquah at Mount Si (8 p.m. / Mount Si HS – Snoqualmie)

Wednesday, May 4
Garfield at Seattle Academy (5 p.m. / Upper Genesee Park – Seattle)
Vashon Island at Klahowya (5:30 p.m. / Klahowya Secondary School – Silverdale)
Eastlake at Juanita (6:30 p.m. / Juanita HS – Kirkland)
Cascade at Sammamish-Interlake (6:30 p.m. / Sammamish HS – Bellevue)
Sehome-Bellingham at Archbishop Murphy (7 p.m. / Archbishop Murphy HS – Everett)
Inglemoor at Bothell (7 p.m. / Bothell HS – Bothell)
Snohomish at Jackson (7 p.m. / Kasch Park – Everett)
Emerald Ridge at Curtis (8 p.m. / Curtis HS – University Place)
Bellevue at Lake Washington (8 p.m. / Lake Washington HS – Kirkland)
Woodinville at Newport (8 p.m. / Newport HS – Bellevue)
Sumner at Tahoma (8 p.m. / Tahoma HS – Covington)

Thursday, May 5
Gonzaga Prep at Central Valley (5 p.m. / Central Valley HS – Spokane)
Seattle Prep at Kennedy Catholic (5 p.m. / Kennedy Catholic HS – Burien)
Overlake at Garfield (5 p.m. / Upper Genesee Park – Seattle)
Seattle Academy at Franklin (5:30 p.m. / Franklin HS – Seattle)
Port Angeles at North Kitsap (6 p.m. / North Kitsap HS – Poulsbo)
Nathan Hale at Bellarmine Prep (7 p.m. / Bellarmine Prep – Tacoma)
O’Dea at Roosevelt (7 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Archbishop Murphy at Burlington-Edison (7 p.m. / Sedro-Woolley HS – Sedro Woolley)
Bethel at South Kitsap (7 p.m. / South Kitsap HS – Port Orchard)
Providence at West Seattle (7:45 p.m. / Moshier Park – Burien)

Friday, May 6
Blanchet at Ballard (5:30 p.m. / Ballard HS – Seattle)
Southridge at Richland (5:30 p.m. / Carmichael MS – Richland)
Jackson at Lakeside (6 p.m. / Lakeside School – Seattle)
South Kitsap at Vashon Island (6:30 p.m. / Vashon Island HS – Vashon Island)
White River at Auburn Riverside (7 p.m. / Auburn Riverside HS – Auburn)
Bonney Lake at Bethel (7 p.m. / Bothell HS – Bothell)
Bainbridge at Oregon Episcopal (7 p.m. / Oregon Episcopal School – Portland)
Snohomish at Shorecrest (7 p.m. / Shorecrest HS – Shoreline)
Lewis & Clark at Mt. Spokane (7:30 p.m. / Old Mead MS – Spokane)
Peninsula at Gig Harbor (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Mount Si at Bellevue (8 p.m. / Bellevue HS – Bellevue)
Redmond at Eastlake (8 p.m. / Eastlake HS – Sammamish)
Sehome-Bellingham at Eastside Catholic (8 p.m. / Eastside Catholic HS – Sammamish)
Skyline at Issaquah (8 p.m. / Issaquah HS – Issaquah)
Lake Washington at Mercer Island (8 p.m. / Mercer Island HS – Mercer Island)
Liberty at Woodinville (8 p.m. / Woodinville HS – Woodinville)

Saturday, May 7
Franklin at Seattle Academy (10 a.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Columbia River at Richland (11 a.m. / Carmichael MS – Richland)
Meadowdale at Friday Harbor (1 p.m. / Carter Fields – San Juan Island)
Camas at Selah (1 p.m. / Chesterly Park – Yakima)
Nathan Hale at Kennedy Catholic (1 p.m. / Kennedy Catholic HS – Burien)
Gonzaga Prep at Coeur d’Alene (Coeur d’Alene, Idaho)
Wenatchee at Juanita (2 p.m. / Juanita HS – Kirkland)
Central Valley at Hermiston (Ore.) (2 p.m. / Kennison Field – Hermiston, Ore.)
Providence at Overlake (2 p.m. / Overlake School – Redmond)
Monroe at Lynden (3 p.m. / Bender Fields – Lynden)
Union at Southridge (3 p.m. / Southridge HS – Kennewick)
Bainbridge at Jesuit (Ore.) (5 p.m. / Jesuit HS – Portland, Ore.)
Bellarmine Prep at Curtis (7 p.m. / Curtis HS – University Place)
Burlington-Edison at Sehome-Bellingham (7 p.m. / Whatcom Community College – Bellingham

Monday, May 9
Providence at Garfield (5 p.m. / Upper Genesee Park – Seattle)
Overlake at Franklin (5:30 p.m. / Overlake School – Redmond)
Port Angeles at Olympia (6:30 p.m. / Regional Athletic Complex – Lacey)
Issaquah at Bellevue (7:30 p.m. / Bellevue HS – Bellevue) Continuation of earlier game suspended due to lightning – Issaquah leads 6 – 1 with 1:51 remaining in fourth quarter.  Bellevue has the ball.
Stadium at Peninsula (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Tahoma at Emerald Ridge (8 p.m. / Chief Leschi HS – Puyallup)

About Lacrosse in Washington State
Lacrosse has over 100 years of history in Washington state with clubs playing in the early 1900s and high schools now in their fourth decade of state competition.  With Native American origins, lacrosse is one of the oldest organized sports on the continent and today is considered the fastest growing sport in America.  In Washington state, 4,500 student-athletes attending over 200 high schools play prep lacrosse, while another 6,000 play lacrosse at the youth, adult and collegiate club levels throughout the state. For more information on high school lacrosse in Washington state visit http://www.WashingtonHSLAX.com.

 

www.WashingtonHSLAX.com

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: