Washington state high school lacrosse results: Monday, April 11, 2016

Washington state high school lacrosse results: Monday, April 11, 2016

Boys Games

Mercer Island boys fall from unbeaten ranks in loss to Mass. state lacrosse runner-up

DUXBURY, Mass. – After winning six straight to start the season, Mercer Island struggled against one of the strongest teams in the Northeast, dropping the first of three in Massachusetts to the 2015 MIAA Eastern Mass Division I runner-up Duxbury, 9 – 5, Monday, at the George Street Athletic Facilities in the New England coastal town of Duxbury, southeast of Boston.

lacrosse_generic1With the Islanders loss to the Dragons, Gig Harbor (7-0-0) and Gonzaga Prep (5-0-0) are the remaining unbeaten boys lacrosse teams in Washington state.

Mercer Island (6-1-0) next faces Medfield (Mass.), the 2015 MIAA State Division 2 champion, Wednesday, April 13 in a 4 p.m. ET start at Medfield High School in Medfield, Massachusetts.

 

 

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Mercer Island     5
Duxbury (Mass.) 9

Scoring

Duxbury (Mass.) 9, Mercer Island 5 (no scoring detail)

 

Curtis boys within half game of SPSL lacrosse lead with Southridge win

KENNEWICK – Curtis moved to within a half-game of the Division I SPSL boys lacrosse lead with a 13 – 7 defeat of Southridge, Monday, at the Southridge Sports Complex in Kennewick.

Jason Rojas and Jacob Long led the Viks with three goals each. Rojas, a sophomore attackman, finished the night with a season-high eight points including five assists.

Kamiakin junior Alex Bayuk led the Southridge squad with four goals an assist and 10 ground balls.

With the win, Curtis and Tahoma are each a half-game behind conference-leading Peninsula.

Curtis (5-4-0) next faces Richland (5-1-0), Tuesday, April 12 in a 7 p.m. stat at Carmichael Middle School in Richland. Southridge (3-2-0) next faces Union (3-4-0), Saturday, April 16 in a 1 p.m. start at Camas High School.

Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
Curtis     13
Southridge    7

Scoring
Curtis 13, Southridge 7 (Jason Rojas, C, 3 goals, 5 assists, 3 ground balls; Jacob Long, C, 3 goals, 1 ground ball; Dane Hamilton, C, 2 goals, 2 assists, 3 ground balls; Gavin Haley, C, 2 goals, 2 ground balls; Maguire Harrison, C, 1 goal, 1 ground ball; AJ Hormann, C, 1 goal, 1 ground ball; Marcus Knight, C, 1 goal, 3 ground balls; Jacob VanDeCar, C, 5 ground balls; Joey DeRosa, C, 4 ground balls; TJ Banks, C, 4 ground balls; Jacob Hassing, C, 6 saves; Alex Bayuk, S, 4 goals, 1 assist, 10 ground balls; Austin Spiva, S, 2 goals; Canon Mieffenegger, S, 1 goal, 1 ground ball; Wyatt Schafer, S, 4 ground balls; Tristan Shulman, S, 3 ground balls; Graham Mix, S, 12 saves)

 

North Kitsap wins 10th straight over rival South

PORT ORCHARD – Kellson Arthurs scored a season’s-best 10 points as North Kitsap continued its dominance over rival South Kitsap, easily handling the Wolves 21 – 5 in boys high school lacrosse action, Monday, at South Kitsap High School in Port Orchard.

Arthurs, the No. 4 boys Division II scorer statewide, finished the night with eight goals and two assists along with 13 ground balls, giving the senior midfielder 29 goals, three assists and 71 ground balls on the season.

The Vikings took a dominant 19 – 4 half time lead before cruising with two goals in the third then playing to a scoreless fourth.

Monday’s game marked the 10th consecutive victory for North Kitsap over its west sound rival since a May 5, 2010 overtime loss that saw the Vikings fall to the Wolves 10 – 9.

Derek Johnson rounded out the North Kitsap leaders with seven goals and two assists, while South was led by Alex Scott with a pair of goals.

Following Tuesday’s 7 p.m. re-match with South Kitsap at Strawberry Field in Poulsbo, North Kitsap (2-5-0) next faces Stadium (1-3-0), Tuesday, April 19 in a 7 p.m. start at Strawberry Field in Poulsbo. South Kitsap (2-3-0) next faces Klahowya (4-1-0), Friday, April 15 in a 5:30 p.m. start at Klahowya Secondary School in Silverdale.

 Game Summary

  1 2 3 4 FINAL
North Kitsap 8 11 2 0   21
South Kitsap 1 3 1 0     5

Scoring
North Kitsap 21, South Kitsap 5 (Kellson Arthurs, NK, 8 goals, 2 assists, 13 ground balls; Derek Jacobson, NK, 7 goals, 2, assists, 3 ground balls; Daxton Solis, NK, 2 goals, 2 assists, 5 ground balls; Matt Dotterweich, NK, 2 goals, 2 assists, 3 ground balls; Logan Cole, NK, 1 goal, 3 ground balls; Jordan Austin, 1 goal, 3 ground balls; Riley Solis, NK, 1 assist, 1 ground ball; Ian Poffenroth, NK, 8 saves, 1 ground ball; Alex Scott, SK, 2 goals, 1 ground ball; Matthew Burns, SK, 1 goal, 3 ground balls; Cayden Robb, SK, 1 goal, 2 ground balls; Jordan Smart, SK, 1 goal, 1 ground ball; Thomas Mayer, SK, 6 saves, 1 ground ball)

 

Washington State High School Lacrosse Schedule: Week of April 11 – 17

Boys Games

Tuesday, April 12
Woodinville at Ponderosa (Colo.) (5:30 p.m. MT / Ponderosa HS – Parker, Colo.)
Skyline at Faith Lutheran (Nev.) (7:30 p.m. MT / Faith Lutheran Football Field – Las Vegas, Nev.)
Bainbridge at Blanchet (5 p.m. / Bishop Blanchet HS – Seattle)
Mt. Spokane at Lewis & Clark (5 p.m. / Spokane Polo Fields – Spokane)
Cascade at Meadowdale (5 p.m. / Woodway Campus – Edmonds)
Gonzaga Prep at Bonners Ferry (5:30 p.m. / Bonners Ferry HS – Bonners Ferry, Idaho)
Jackson at Stanwood (6 p.m. / Stanwood MS – Stanwood)
Peninsula at Bethel (7 p.m. / Bethel HS – Spanaway)
Curtis at Richland (7 p.m. / Carmichael MS – Richland)
South Kitsap at North Kitsap (7 p.m. / Strawberry Field – Poulsbo)
Sammamish-Interlake (8 p.m. / Eastlake HS – Sammamish)
Seattle Prep at Eastside Catholic (8 p.m. / Eastside Catholic School – Sammamish)
Mount Si at Lake Washington (8 p.m. / Lake Washington HS – Kirkland)
Emerald Ridge at White River (8 p.m. / Petes Pool Stadium – Enumclaw)
Tahoma at Sumner (8 p.m. / Sumner HS – Sumner)

Wednesday, April 13
Mercer Island at Medfield (Mass.) (4 p.m. ET / Medfield HS – Medfield, Mass.)
Juanita at Lakeside (5 p.m. / Lakeside School – Seattle)
Burlington-Edison at Lynden (5:30 p.m. / Bender Fields – Lynden)
Port Angeles at Klahowya (5:30 p.m. / Klahowya Secondary School – Silverdale)
Stadium at Olympia (5:30 p.m. / Regional Athletic Complex – Lacey)
Selah at Richland (7 p.m. / Carmichael MS – Richland)
Archbishop Murphy at Snohomish (7 p.m. / Glacier Peak HS – Snohomish)
Issaquah at C.E. Jordan (N.C.) (7 p.m. ET / Claude Currie Stadium — Durham, N.C.)
Gig Harbor at Bellarmine Prep (7 p.m. / SERA Athletic Fields – Tacoma)
Shorecrest at Sehome-Bellingham (7:30 p.m. / Civic Stadium – Bellingham)

Thursday, April 14
Skyline at Palo Verde (Nev.) (7:30 p.m. MT / Crossings Field, Las Vegas, Nev.)
Bonney Lake at Emerald Ridge (5:30 p.m. / Bonney Lake HS – Bonney Lake)
Tahoma at Bethel (7 p.m. / Bethel HS – Spanaway)
Seattle Prep at Blanchet (7 p.m. / Blanchet HS – Seattle)
Issaquah at Cardinal Gibbons (N.C.) (6:30 p.m. ET / Cardinal Gibbons HS – Raleigh, N.C.)
Sumner at Peninsula (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
O’Dea at Eastside Catholic (8 p.m. / Eastside Catholic School – Sammamish)
Cascade at Providence (8 p.m. / Tambark Creek Park – Bothell)

Friday, April 15
Shorecrest at Jackson (5 p.m. / Kasch Park – Everett)
Overlake at Seattle Prep (5 p.m. / Montlake Playfield – Seattle)
South Kitsap at Klahowya (5:30 p.m. /Klahowya Secondary School – Silverdale)
Archbishop Murphy at Stanwood (5:30 p.m. / Stanwood MS – Stanwood)
Olympia at Port Angeles (6 p.m. / Agnew Field – Port Angeles)
Mercer Island at Lincoln-Sudbury (Mass.) (4 p.m. ET / Lincoln-Sudbury Regional HS, Sudbury, Mass.)
Snohomish at Burlington-Edison (7 p.m. / Sedro-Woolley HS – Sedro Woolley)
Moscow (Idaho) at Mt. Spokane (7:30 p.m. / Old Mead MS – Spokane)
Emerald Ridge at Peninsula (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Juanita at Bellevue (8 p.m. / Bellevue HS – Bellevue)
Camas at Columbia River (8 p.m. / Delta Park – Portland, Ore.)
Wenatchee at Gonzaga Prep (8 p.m. / Gonzaga Preparatory School – Spokane)
Sammamish-Interlake at Lake Washington (8 p.m. / Kirkland Lacrosse Center – Kirkland)
Richland at Redmond (8 p.m. / Redmond HS – Redmond)

Saturday, April 16
Richland at Meadowdale (10 a.m. / Meadowdale HS – Lynnwood)
Lewis & Clark at Hellgate (Mont.) (11 a.m. MT / Missoula, Mont.)
Issaquah at Riverside (N.C.) (11 a.m. ET / Riverside HS — Durham, N.C.)
Kennedy Catholic at Bainbridge (1 p.m. / Bainbridge HS – Bainbridge Island)
Southridge at Union (1 p.m. / Camas HS – Camas)
Wenatchee at Central Valley (2 p.m. / Central Valley HS – Spokane)
Redmond at Klahowya (2 p.m. / Klahowya Secondary School – Silverdale)
Cascade at Sehome-Bellingham (4 p.m. / Civic Stadium – Bellingham)
Seattle Academy at Lakeside (5 p.m. / Lakeside School – Seattle)
Bonney Lake at Mont Si (7 p.m. / Mount Si HS – Snoqualmie)

Sunday, April 17
Lewis & Clark at Northwest (Mont.) (11 a.m. MT / Kalispell, Mont.)

Monday, April 18
Providence at Franklin (5:30 p.m. / Franklin HS – Seattle)
Jackson at Archbishop Murphy (7 p.m. / Archbishop Murphy HS – Everett)
Inglemoor at Mercer Island (8 p.m. / Mercer Island HS – Mercer Island)

 

About Lacrosse in Washington State
Lacrosse has over 100 years of history in Washington state with clubs playing in the early 1900s and high schools now in their fourth decade of state competition.  With Native American origins, lacrosse is one of the oldest organized sports on the continent and today is considered the fastest growing sport in America.  In Washington state, 4,500 student-athletes attending over 200 high schools play prep lacrosse, while another 6,000 play lacrosse at the youth, adult and collegiate club levels throughout the state. For more information on high school lacrosse in Washington state visit http://www.WashingtonHSLAX.com.

 

www.WashingtonHSLAX.com

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: