Washington state high school lacrosse results: Friday, April 24, 2015

Washington state high school lacrosse results: Friday, April 24, 2015

Boys Games

Beretta gets six as Everett boys drop Meadowdale in lacrosse

EVERETT — Justin Beretta scored six goals and Nathan Hanold had five as Everett earned its eighth win of the spring with a 19 – 6 boys lacrosse defeat of Meadowdale, Friday, at Kasch Park in Everett.

girlsstick2Everett cruised to an 11 – 3 lead by the half, then added five in the third and three more in the fourth to close-out the game.

Beretta had six points, all on goals, while Hanold also had six, including five goals and an assist.

Thomas Kobuke led Meadowdale with four goals and Edmonds Woodway sophomore Alex Pedersen took a feed from Thomas Kobuke at 3:50 of fourth for his first career point. Pedersen’s goal made it 18-6 in favor of the Mavericks.

Everett (8-2-0) next faces Stanwood (5-1-0), Wednesday, April 29 in a 6 p.m. start at Stanwood Middle School. Meadowdale (4-5-0) next faces Monroe (4-5-0), Wednesday, April 29 in a 7 p.m. start at Meadowdale High School in Lynnwood.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Meadowdale 1 2 2 1    6
Everett 7 4 5 3 19

 

Game Summary

Everett 19, Meadowdale 6 (Justin Beretta, E, 6 goals, 2 ground balls; Nathan Hanold, E, 5 goals, 1 assist, 1 ground balls; Sean Hess, E, 2 goals, 2 assists, 5 ground balls; Luke Rodgers, E, 2 goals; Jericho Timbol, E, 2 goals, 5 ground balls; Peter Semier, E, 1 goal, 1 ground ball; Brad Borders, E, 1 goal, 2 ground balls; Aiden Rounds, E, 3 saves; Brad Strong, E, 3 saves; Thomas Kobuke, M, 4 goals, 2 ground balls; Gavin Hardwick, M, 1 goal,1 assist, 1 ground balls; Matt Rutz, M, 2 assists, 2 ground balls; Jarrid Johnson, M, 1 goal, 2 ground balls; Alex Pedersen, M, 1 assist; Xavier Belcher, M, 8 saves)

 

Kamiak falls to Sehome-Bellingham, suffers first lacrosse loss

EVERETT – Kamiak suffered its first loss of the spring at the hands of Sehome-Bellingham, dropping its home boys lacrosse game, Friday, 12 – 7, at Mariner High School in Everett.

With the loss, Sehome-Bellingham took over sole possession of first place in the Division I Wesco/NW conference.

Behind two goals by senior midfielder Miles Craggs, Kamiak jumped ahead early taking a 3 – 1 lead after the first quarter. But Sehome-Bellingham charged back scoring six second-quarter goals for a 7 – 4 lead at the half.

In the second, Kamiak was never able to get back on track, being outscored 2 -1 in the third and 3 -2 in the fourth.

Craggs finished the night with three points, including a single assist. He was one of six Knights to score in the contest.

Knights freshman goaltender Joseph Prikhodko had 11 saves.

Nathanial Heritage, Jackson Zerba and Mark Gannon all led Sehome-Bellingham with three goals each.

Kamiak (8-1-0) next faces Lynden (3-5-0), Tuesday, April 28 in a 7 p.m. start at Kamiak High School in Mukilteo. Sehome-Bellingham (8-2-0) next faces Archbishop Murphy (0-7-0), Monday, April 27 in a 6:30 p.m. start at Whatcom Community College in Bellingham.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Sehome-Bellngham 1 6 2 3 12
Kamiak 3 1 1 2 7

 

Game Summary

Sehome-Bellingham 12, Kamiak 7 (Nathanial Heritage, SB, 3 goals, 1 ground ball; Jackson Zerba, SB, 3 goals, 1 ground ball; Mark Gannon, SB, 3 goals, 1 assist; Adam Estrada, SB, 2 goals, 1 ground ball; Levi Deyoung, SB, 1 goal, 2 ground balls; Dakota Turgeon, SB, 7 saves; Miles Craggs, K, 2 goals, 1 assist, 5 ground balls; Tyler Keele, K, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Jake Schmidt, K, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Alex Indelicato, K, 1 goal, 1 ground ball; Steele Fosth, K, 1 goal, 1 ground ball; Ben Barton, K, 1 goal, 1 ground ball; Joseph Prikhodko, K, 11 saves)

 

 

Vanderwall leads Bellarmine Prep boys past Stadium in lacrosse

TACOMA – David Vanderwall scored four goals to lead Bellarmine Prep to its sixth win of the spring with a 12 4 defeat of Stadium, Friday, at Foss High School in Tacoma.

G. Paul Gicewicz had 12 saves in goal for the Lions.

Bellarmine Prep (6-4-0) next faces Gig Harbor (7-0-0), Monday, April 27 in an 8 p.m. start at Mt Tahoma High School in Tacoma. Stadium (1-5-0) next faces Kalhowya (6-3-0), Wednesday, April 29 in a 5:30 p.m. start at Kalhowya Secondary School in Silverdale.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Stadium    4
Bellarmine Prep    12

 

Game Summary

Bellarmine Prep 12, Stadium 4 (David Vanderwall, BP, 4 goals; Jonathan Still, BP, 2 goal, 1 ground ball; John Hilger, BP, 1 assist, 4 ground ball; Calvin McKenna, BP, 1 assist, 1 ground ball; Ben O’Brien, BP, 3 goals, 4 assists, 1 ground ball; Kyle O’Brien, BP, 3 goals, 6 ground ball; G. Paul Gicewicz, BP, 12 saves)

 

Wenatchee gets eighth lacrosse win topping Lewis & Clark

SPOKANE – Wenatchee cruised to its eighth boys prep lacrosse win of the spring with a 12 – 3 defeat of Lewis & Clark, Friday, at Old Mead Middle School in Spokane.

Wenatchee (8-3-0) next faces Richland (4-8-0), Tuesday, April 28 in a 6 p.m. start at Wenatchee Valley College.

Lewis & Clark (1-10-0) next faces Lake City (Idaho), Tuesday, April 28 in a 6 p.m. start in Coeur D’Alene, Idaho.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Wenatchee 12
Lewis & Clark    3

 

Game Summary

Wenatchee 12, Lewis & Clark 3 (no scoring detail)

 

White River boys ball to Sumner in lacrosse

ENUMCLAW – White River dropped its fourth boys lacrosse game of the spring, falling to Sumner 13 – 7, Friday, at Pete’s Pool Stadium in Enumclaw.

Jack Pugh had four goals an assist and 13 ground balls in the loss.

White River (6-4-0) next faces Peninsula (5-5-0), Tuesday, April 28 in a 7:30 p.m. start at Peninsula High School in Gig Harbor. Sumner (6-1-0) next faces Tahoma (9-5-0), Monday, April 27 in a 7 p.m. start at Tahoma High School in Covington.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Sumner 13
White River    7

 

Game Summary

Sumner 13, White River 7 (Jack Pugh, WR, 4 goals, 1 assist, 13 ground ball; Matt Funkouser, WR, 2 goals, 2 ground balls; Marcus Henke, WR, 1 goal, 5 ground balls; Carson McElroy, WR, 8 saves)

 

Bainbridge boys shut-out Roosevelt in lacrosse

SEATTLE – Bainbridge easily cruised to its sixth win of the spring with a 16 – 0 shutout win over Roosevelt, Friday, at Lower Woodland Park in Seattle.

Bainbridge (6-8-0) next faces Lakeside (5-3-0), Friday, May 1 in a 7 p.m. start at Bainbridge High School.

Roosevelt (0-7-0) next faces Eastside Catholic (10-1-0), Friday, May 1 in a 6:45 p.m. start at Lower Woodland Park #7 in Seattle.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Bainbridge 16
Roosevelt    0

 

Game Summary

Bainbridge 16, Roosevelt 0 (no scoring detail)

 

Richland lacrosse falls to Oregon’s Century High

HILLSBORO, Ore. – Richland dropped its ninth boys lacrosse contest of the spring, falling 12 – 8 to Century High School, Friday, in Hillsboro, Ore.

Richland (4-9-0) next faces Wenatchee (8-3-0), Tuesday, April 28 in a 6 p.m. start at Wenatchee Valley College.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Richland 8
Century (Ore.) 12

 

Game Summary

Century (Ore.) 12, Richland 8 (no scoring detail)

 

Inglemoor boys fall to Juanita in lacrosse

KIRKLAND – Inglemoor dropped its fourth boys lacrosse contest of the spring, falling to Juanita 19 – 9, Friday at Juanita High School in Kirkland.

Griffin Hagstrom had three goals and Nolan Morgan scored two to lead Inglemoor.

Inglemoor (2-4-0) and Juanita (4-6-0) complete their home-and-away series, Monday, April 27 in a 7 p.m. start at North Creek Park #1 in Bothell.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Inglemoor    9
Juanita 19

 

Game Summary

Juanita 19, Inglemoor 9 (Griffin Hagstrom, ING, 3 goals; Nolan Morgan, ING, 2 goals, 3 ground balls; Darian Tang, ING, 1 goal, 2 ground balls; Scott Eastwood ING, 1 goal; Cooper Durkin, ING, 1 goal, 1 assist; Austin Berg, ING, 1 goal; Carson McCormick, ING, 2 saves; John Midgarden, ING, 6 saves)

 

Bellevue boys down Newport, get 10th lacrosse win

SAMMAMISH – Bellevue secured its 10th boys lacrosse win of the spring, topping Newport 12 – 3, Friday at Newport High School in Bellevue.

Bellevue (10-3-0) next faces Eastlake (7-4-0) Tuesday, April 28 in an 8 p.m. start at Bellevue High School.

Newport (6-8-0) next faces Tahoma (9-5-0), Wednesday, April 29 in an 8 p.m. start at Newport High School in Bellevue.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Bellevue 12
Newport    3

 

Game Summary

Bellevue 12, Newport 3 (no scoring detail)

 

 Skyline lacrosse gets 10th win against Oregon Episcopal

SAMMAMISH – Skyline cruised to its 10th boys lacrosse win of the spring, dropping Oregon Episcopal 8 – 3, at home, Friday, at Skyline High School in Sammamish.

Skyline (10-2-0) next faces Mount Si (2-8-0), Saturday, April 25 in a 6 p.m. start at Jeanne Hansen Park in Snoqualmie.

Scoring 1 2 3 4 FINAL
Oregon Episcopal (Ore.) 3
Skyline 8

 

Game Summary

Skyline 8, Oregon Episcopal (Ore.) 3 (no scoring detail)

 

Girls Games

Barashkoff hat trick lifts Snohomish girls lacrosse past Bellingham into first place

BELLINGHAM – Carolynn Barashkoff’s hat trick led Snohomish to a 16 – 3 girls high school lacrosse win over Bellingham, Friday, at Civic Field in Bellingham.

The win lifted the combined Snohomish, Glacier Peak High School squad to 5 – 3 on the season and into a three-way tie with Lakeside and Roosevelt for first place in the Washington Schoolgirls Lacrosse Association North Sound Conference.

Barashkoff finished the night with three points, all on goals. She was one of six Snohomish players to score in the contest. Glacier Peak’s Anabel Ohsman was the other top scorer with two goals. Goaltender Holly Smith had four saves.

Snohomish (5-3-0) next faces Stadium (3-5-0), Tuesday, April 28 in a 7:30 p.m. start at Glacier Peak High School in Snohomish. Bellingham (2-7-0) next faces Tahoma (4-4-0), Wednesday, April 29 in a 7 p.m. start at Tahoma High School in Covington.

Scoring 1 2 FINAL
Snohomish 16
Bellingham    3

 

Game Summary

Snohomish 16, Bellingham 3 (Carolynn Barashkoff, SNO, 3 goals; Anabel Ohsman, SNO, 2 goals, 1 assist; Natalie Church, SNO, 1 goal, 1 assist; Aenne Thom, SNO, 2 goals; Hannah Graves, SNO, 1 goal, 3 assists; Kira Melander, SNO, 1 goal; Alayna Newland, SNO, 1 goal; Fallon Hansen, SNO, 1 assist; Hannah Nichols, SNO, 1 assist; Holly Smith, SNO, 4 saves)

 

Garfield falls to Prep in girls lacrosse

SEATTLE – Garfield dropped its eighth girls lacrosse game of the spring, Friday, falling to Seattle Prep 18 – 3 at the Montlake Playground in Seattle.

Frances Andersen Bicknell led the Bulldogs with three goals.

Garfield (1-8-0) next faces Mercer Island (7-2-0), Thursday, April 30 in an 8 p.m. start at Mercer Island High School. Seattle Prep (4-4-0) next faces Graham-Kapowsin (1-7-0), Tuesday, April 28 in a 3:30 p.m. start at Lower Woodland Park #2 in Seattle.

Scoring 1 2 FINAL
Garfield    3
Seattle Prep 18

 

Game Summary

Seattle Prep 18, Garfield 3 (Frances Andersen Bicknell, G, 3 goals; Sydney Anderson, G, 2 goals, 1 assist; Cameron Dacey, G, 2 goals, 1 assist; Sophie Katz, G, 1 goal; Maddy Lewis, G, 2 assists; Elanor Herrin, G, 7 saves)

 

Brigham’s hat trick leads Bainbridge girls past Lake Sammamish lacrosse club

REDMOND — Paige Brigham delivered a hat trick as Bainbridge cruised to its ninth girls lacrosse win of the spring with an 11 – 3 defeat of Lake Sammamish, Friday, at Redmond High School.

The NCAA Division I U.S. Naval Academy commit finished the night with four points, including an assist, to lead all scorers.

Korbyn Stahl, Madison Stickland and Darya Gagliardo all scored for Lake Sammamish.

Bainbridge (9-1-0) next faces Lakeside (6-2-1), Wednesday, April 29 in a 6:30 p.m. start at Bainbridge High School. Lake Sammamish (7-3-0) next faces Bellevue East (6-3-0), Tuesday, April 28 in a 6 p.m. start Marymoor Park Field #9 in Redmond.

Scoring 1 2 FINAL
Bainbridge 11
Lake Sammamish    3

 

Game Summary

Bainbridge 11, Lake Sammamish 3 (Paige Brigham, B, 3 goals, 1 assist; Ellen Carpenter, B, 2 goals; Mackenzie Chapman, B, 2 goals; Robin Hilderman, B, 2 goals; Kyra Wortley, B, 2 goals; Kelly Coffyn, B, 8 saves; Darya Gagliardo, LS, 1 goal; Korbyn Stahl, LS, 1 goal; Madison Strickland, LS, 1 goal; Sela Chinn, LS, 1 assist; Kristene Nickel, LS, 8 saves)

 

Blanton leads Eastside Catholic girls past Overlake in lacrosse

SAMMAMISH – Ashley Blanton matched her season-high six goals as Eastside Catholic rolled past Overlake 20 – 8 in girls prep lacrosse action, Friday, at the Eastside Catholic School in Sammamish.

Blanton, one of seven Crusaders to score, finished the night with seven points, including an assist. She previously hit the six-goal mark three other times this spring.

Crusaders goaltender Courtney Huston had six saves.

Overlake’s Anjali Ludu led the Owls with three goals.

Eastside Catholic (7-1-1) next faces Ballard (3-6-0), Tuesday, April 28 in a 5:30 p.m. start at Ballard High School in Seattle. Overlake (5-3-0) next faces Gig Harbor (5-4-0), Tuesday, April 28 in a 3:30 p.m. start at Sehmel Homestead Park in Gig Harbor.

Scoring 1 2 FINAL
Overlake 8
Eastside Catholic 20

Game Summary

Eastside Catholic 20, Overlake 8 (Ashley Blanton, EC, 6 goals, 1 assist, 2 ground balls; Maddie Banks, EC, 4 goals, 2 assists, 2 ground balls; Val Vachris, EC, 3 goals, 2 assists, 1 ground ball; Olivia Jacobson, EC, 3 goals, 2 ground balls; Carlin Reilly, EC, 2 goals, 1 assist; Kate Christiansen, EC, 1 goal; Mackenzie MacIlvennie, EC, 1 goal, 1 ground ball; Courtney Huston, EC, 6 saves; Rina Rosnow, OV, 2 goals, 2 assists; Anjali Ludu, OV, 3 goals;

Maddie Home, OV, 1 goal; Allie Hill, OV, 1 goal, 4 assists; Cassie Moore, OV, 6 saves)

 

Washington State High School Lacrosse Schedule: Week of April 27 – May 3

Tuesday, April 28

Boys Games
Southridge at Hermiston (Ore.) (4:30 p.m. / Hermiston, Ore.)
Kennedy Catholic at Lakeside, (5 p.m. / Lakeside School – Seattle
Gonzaga Prep at Central Valley (5:30 p.m. / Central Valley HS – Spokane Valley)
Nathan Hale at Redmond (5:30 p.m. / Marymoor Park Field #8 – Redmond)
Lewis & Clark at Lake City (Idaho) (6 p.m. / Coeur D’Alene, Idaho)
Richland at Wenatchee (6 p.m. / Wenatchee Valley College)
Sumner at Bonney Lake (7 p.m. / Bonney Lake HS – Bonney Lake)
Issaquah at Bothell (7 p.m. / Bothell HS – Bothell)
Lynden at Kamiak (7 p.m. / Kamiak HS – Mukilteo)
Blanchet at Seattle Prep (7 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Vashon Island at North Kitsap (7 p.m. / Strawberry Field – Poulsbo)
Coeur d’Alene (Idaho) at Mt. Spokane (7:30 p.m. / Old Mead MS – Spokane)
White River at Peninsula (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Providence at West Seattle (7:45 p.m. / Moshier Park – Burien)
Eastlake at Bellevue (8 p.m. / Bellevue HS – Bellevue)
Ballard at Eastside Catholic (8 p.m. / Eastside Catholic School – Sammamish)

 

Girls Games
Graham-Kapowsin at Seattle Prep (3:30 p.m. / Lower Woodland Park #2 – Seattle)
Curtis at Klahowya (5:30 p.m. / Kalhowya Secondary School – Silverdale)
Eastside Catholic at Ballard (5:30 p.m. / Ballard HS – Seattle)
Bellevue East at Lake Sammamish (6 p.m. / Marymoor Park Field #9 – Redmond)
Mercer Island at Nathan Hale (6 p.m. / Jane Addams Fields – Seattle)
Stadium at Snohomish (7:30 p.m. / Glacier Peak HS – Snohomish)
Auburn Riverside at Puyallup (8 p.m. / Spars Stadium – Puyallup)

 

Wednesday, April 29

Boys Games
Providence at Garfield (3 p.m. / Miller Playfield – Seattle)
O’Dea at Seattle Academy (5 p.m. / Upper Genesee Park – Seattle)
Stadium at Klahowya (5:30 p.m. / Klahowya Secondary School – Silverdale)
Everett at Stanwood (6 p.m. / Stanwood MS – Stanwood)
Skyline at Inglemoor (7 p.m. / Inglemoor HS – Kenmore)
Monroe at Meadowdale (7 p.m. / Meadowdale HS – Lynnwood)
Shorecrest at Burlington-Edison (7 p.m. / Sedro-Woolley HS – Sedro-Woolley)
Bellevue at Juanita (7:30 p.m. / Juanita HS – Kirkland)
Union at Columbia River (7:30 p.m. / King’s Way Christian School – Vancouver, Wash.)
Mercer Island at Lake Washington (8 p.m. / Lake Washington HS – Kirkland)
Liberty at Mount Si (8 p.m. / Mount Si HS – Snoqualmie)
Tahoma at Newport (8 p.m. / Newport HS – Bellevue)

 

Girls Games
Lakeside at Bainbridge (6:30 p.m. / Bainbridge HS – Bainbridge Island)
Bellingham at Tahoma (7 p.m. / Tahoma HS – Covington)
Bellevue at Sumner (7 p.m. / Sunset Stadium – Sumner)

 

Thursday, April 30

Boys Games
South Kitsap at Vashon Island, (5 p.m. / Vashon Island HS – Vashon Island)
West Seattle at Nathan Hale (5:45 p.m. / Jane Addams Fields – Seattle)
Mt. Spokane at Central Valley (6 p.m. / Central Valley HS – Spokane Valley)
North Kitsap at Bainbridge (6:15 p.m. / Battle Point Park – Bainbridge Island)
Kamiak at Snohomish (7 p.m. / Glacier Peak HS – Snohomish)
Bethel at White River (7 p.m. / White River HS – Buckley)
Auburn Riverside at Peninsula (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)
Franklin at Providence (8 p.m. / Tambark Creek Park – Bothell)

Girls Games
Evergreen at Holy Names (3:30 p.m. / Magnuson Park Field #3 – Seattle)
Ballard at Overlake (4 p.m. / Overlake School – Redmond)
Nathan Hale at Kennedy Catholic (5:30 p.m. / Kennedy Catholic HS – Burien)
Stadium at Bellarmine Prep (6 p.m. / Bellarmine Preparatory School – Tacoma)
SW Seattle at Curtis (8 p.m. / Curtis HS – University Place)
Garfield at Mercer Island (8 p.m. / Islander Stadium – Mercer Island)

 

Friday, May 1

Boys Games
Seattle Prep at Ballard (5:30 p.m. / Ballard HS – Seattle)
Port Angeles at Klahowya (5:30 p.m. / Klahowya Secondary School – Silverdale)
Gonzaga Prep at Wenatchee (5:30 p.m. / Wenatchee Valley College – Wenatchee)
Columbia River at Bend (Ore.) (6 p.m. / Bend, Ore.)
Bainbridge at Lakeside (6:30 p.m. / Bainbridge HS – Bainbridge Island)
Eastside Catholic at Roosevelt (6:45 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Liberty at Inglemoor (7 p.m. / Inglemoor HS – Kenmore)
Redmond at Lake Washington (7 p.m. / Kirkland Lacrosse Center – Kirkland)
Meadowdale at Shorecrest (7 p.m. / Shorecrest HS – Shoreline)
Camas at Southridge (7 p.m. / Southridge Sports Complex – Kennewick)
Union at Richland (8 p.m. / Badger Mountain Park – Richland)
Stanwood at Sehome-Bellingham (8 p.m. / Civic Stadium – Bellingham)
Stadium at Gig Harbor (8 p.m. / Gig Harbor HS – Gig Harbor)
Everett at Bothell (8 p.m. / North Creek Park #1 – Bothell)
Mercer Island at Skyline (8 p.m. / Skyline HS – Sammamish)
Newport at Woodinville (8 p.m. / Woodinville HS – Woodinville)

 

Girls Games
Bainbridge at Seattle Prep (3:30 p.m. / Lower Woodland Park #2 – Seattle)
Issaquah at Lakeside (4:30 p.m. / Lakeside School – Seattle)
Snohomish at Roosevelt (5:30 p.m. / Lower Woodland Park #2 – Seattle
Graham-Kapowsin at Bethel (5:30 p.m. / Art Crate Field – Spanaway)
Bellevue at Bellevue East (7:30 p.m. / Interlake HS – Bellevue)
Lake Sammamish at Eastside Catholic (8 p.m. / Eastside Catholic School – Sammamish)

 

Saturday, May 2

Boys Games
Columbia River at Summit (Ore.) (9 a.m. / Bend, Ore.)
South Kitsap at Port Angeles (10 a.m. / Blue Heron MS – Port Townsend)
Camas at Richland (1 p.m. / Carmichael MS – Richland)
Blanchet at Kennedy Catholic (1 p.m. / Kennedy Catholic HS – Burien)
Union at Southridge (1 p.m. / Sourthridge HS – Kennewick)
Lewis & Clark at Wenatchee (2 p.m. / Wenatchee Valley College – Wenatchee)
Nathan Hale at Lynden (3 p.m. / Bender Fields – Lynden)
Bellevue at Issaquah (4 p.m. / Issaquah HS – Issaquah)
Auburn Riverside at Sumner (6 p.m. / Pete’s Pool Stadium – Enumclaw)
Overlake at Garfield (6:30 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Peninsula at Bethel (7 p.m. / Bethel HS – Bethel)
Eastlake at Mount Si (7 p.m. / Mount Si HS – Snoqualmie)
Bonney lake at White River (8 p.m. / Pete’s Pool Stadium – Enumclaw)

Tahoma at Emerald Ridge (8 p.m. / Sparks Stadium – Puyallup)

 

Girls Games
Gig Harbor at Evergreen (12 p.m. / Mckenzie Stadium – Vancouver, Wash.)
Curtis at Wenatchee (2 p.m. / Wenatchee Valley College – Wenatchee)
Auburn Riverside at Sumner (4 p.m. / Pete’s Pool Turf Field – Enumclaw)

 

Sunday, May 3
No games scheduled

 

Monday, May 4

Boys Games
Mercer Island at Bellevue (4:30 p.m. / Bellevue HS – Bellevue)
Mount Si at Everett (7 p.m. / Kasch Park – Everett)
Bellarmine Prep at Seattle Prep (7 p.m. / Lower Woodland Park #7 – Seattle)
Shorecrest at Inglemoor (7 p.m. / North Creek Park #1 – Bothell)
White River at Gig Harbor (7:30 p.m. / Peninsula HS – Gig Harbor)

Girls Games
Stadium at Lake Sammamish (6 p.m. / Marymoor Park Field #9 – Redmond)
Overlake at Graham-Kapowsin (7 p.m. / Art Crate Field – Spanaway)
Eastside Catholic at Mercer Island (8 p.m. / Islander Stadium – Mercer Island)

 

About Lacrosse in Washington State
Lacrosse has over 100 years of history in Washington state with clubs playing in the early 1900s and high schools now in their fourth decade of state competition.  With Native American origins, lacrosse is one of the oldest organized sports on the continent and today is considered the fastest growing sport in America.  In Washington state, some 4,000 student-athletes attending over 200 high schools play prep lacrosse, while another 6,000 play lacrosse at the youth, adult and collegiate club levels throughout the state. For more information on high school lacrosse in Washington state visit http://www.WashingtonHSLAX.com.

www.WashingtonHSLAX.com

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: