2014 Washington boys high school lacrosse All-Conference teams named

SEATTLE –The Washington High School Boys Lacrosse Association today announced the 2014 All-Conference teams for Boys Varsity high school lacrosse.

whsbla_lgOne hundred, forty-one student-athletes from 57 high schools across the state were named All-Conference including teams from Eastside, South Sound, North Sound, Seattle, West Sound, Southwest Washington, Eastern Washington and Whatcom County high schools.

The Eastside tops all regions with 38 All-Conference honorees from 12 high schools, while the South Sound has 23 selections from 10 high schools and the North Sound has 22 from 10 high schools.

Seattle has 16 All-Conference selections from six high schools, the West Sound has 13 from three high schools, Southwest Washington has 11 from six high schools in the Vancouver area and Eastern Washington has 13 from six high schools in Wenatchee, Tri Cities and Spokane.

Whatcom County rounds-out the list with five All-Conference selections from four high schools.

A total of 10 student-athletes made the list for the second consecutive year. Among them are three-time honorees Will Snider of Nathan Hale and Andrew Hoemann of Sehome, both seniors, and Sam Kopf of Seattle Prep and Riley Johnson of University Prep, both juniors.

Others include seniors Matteo Schiro of Bishop Blanchet, Andrew Bailey of Nathan Hale, Chance Clymer of Sehome, juniors Mario Midilli of Southridge and Jack Lamey of Union along with sophomore Joe Hawley of Klahowya.

In total, 65 seniors, 49 juniors, 20 sophomores and seven freshmen were named to the 2014 Washington State Boys All-Conference teams.

The All-Conference selections are made by coaches from each of the varsity boys teams in Washington state.

2014 Washington High School Boys Lacrosse Association All-Conference teams

(As selected by Boys Varsity coaches in Washington state)

 

CENTRAL/SOUTH CONFERENCE

Central/South All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Austin Garwood Jr Camas High School
Attack Evan Ramirez Sr La Center High School (King’s Way)
Attack Nathan Swift Sr Skyview High School (King’s Way)
Midfield Trey Chambers Jr Union High School
Midfield Chad Menor Sr Camas High School
Midfield Mario Midili* Jr Southridge High School
Midfield Brian Prigmore Jr Hockinson High School (King’ Way)
Defense Just Held Sr Hockinson High School (King’s Way)
Defense Jack Lamey* Jr Union High School
Defense Brandon Pearl Jr Columbia River High School (King’s Way)
Defense Will Young Jr Camas High School
Goal Conrad Littlefield Jr Columbia River High School (King’s Way)

* Indicates 2013 All-Conference selection

 

EASTERN CONFERNCE

Eastern All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Ashton Atwood So Gonzaga Prep High School
Attack Nate Hucke Fr Ferris High School (Lewis & Clark)
Attack Devon Johnson Sr Ferris High School (University-Central Valley)
Midfield Adam Chvilicek Jr Wenatchee High School
Midfield Jack Clary Fr Central Valley High School (University-Central Valley)
Midfield Cory Leenders Jr Wenatchee High School
Midfield Jon Yake Jr Gonzaga Prep High School
Defense Dane Collier Sr Wenatchee High School
Defense Conor McKenna So Gonzaga Prep High School
Defense Sam Polsin Sr University High School (University-Central Valley)
Defense Mike Yunker Sr Wenatchee High School
Goal Asa Smith Jr Wenatchee High School

 

KINGCO CONFERENCE

KingCo All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Hank Bethke Sr Bellevue High School
Attack Zach Fritz Sr Issaquah High School
Attack Peter Mahony Sr Mercer Island High School
Midfield Mikey Giannopulos Jr Issaquah High School
Midfield Eric Haehl Sr Bellevue High School
Midfield Jason McLean Jr Juanita High School (Lake Washington)
Midfield Matt Thomas Sr Issaquah High School
Defense Jacob Cartwright Sr Inglemoor High School (Bothell-Inglemoor)
Defense Riley Gulrajani Sr Bellevue High School
Defense Spencer Noonan Sr Skyline High School
Defense Chase York Sr Mercer Island High School
Goal Benji Rothenberg Sr Mercer Island High School

 

KingCo All-Conference – Second Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Brett Bottomley Jr Mercer Island High School
Attack Charlie Kurtenbach Jr Skyline High School
Attack Hank Schmale Sr Lake Washington High School
Midfield Chase Barlow Sr Eastlake High School
Midfield Connor Campbell So Lake Washington High School
Midfield Evan Condon Jr Mercer Island High School
Midfield Cooper Horton Sr Sammamish High School (Newport)
Defense Chris Medzegian Sr Bellevue High School
Defense Spencer Mueller Jr Lake Washington High School
Defense James Nelson Sr Issaquah High School
Defense Alex Prather Sr Eastlake High School
Goal Jordan Dondoyano So Issaquah High School

 

KingCo All-Conference – Honorable Mention

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Sean Hanrahan Jr Bothell High School (Bothell-Inglemoor)
Midfield Andy Hutchings Jr Skyline High School
Midfield Devlin Conway Sr Mercer Island High School
Defense Kiernan Coles Jr Mercer Island High School
Defense Armondo Hodges So Eastlake High School
Defense Nate Holbrook Fr Issaquah High School
Goal Cole Cansler Sr Bellevue High School

 

METRO CONFERENCE

Metro All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Bryce Atwater So Eastside Catholic School
Attack Ross Komenda Jr Eastside Catholic School
Attack Max Wickline Jr Bainbridge High School
Midfield Sam Kopf** Jr Seattle Preparatory School
Midfield Ben Laroche Jr Bainbridge High School
Midfield Colin MacIlvennie Sr Eastside Catholic School
Midfield Will Snider** Sr Nathan Hale High School
Defense John Breed Sr Eastside Catholic School
Defense Arend Broekmate Jr Eastside Catholic School
Defense Reed Dolese Sr Bainbridge High School
Goal Andrew McCall Jr University Prep (Seattle Academy)

 

Metro All-Conference – Second Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Jack Frickleton So Bainbridge High School
Attack David Funes Jr University Prep (Seattle Academy)
Attack Dar Sleeper Fr Kennedy Catholic High School
Midfield Blake Lee Sr Eastside Catholic School
Midfield Riley Johnson** Jr University Prep (Seattle Academy)
Midfield Ashton Pieris Jr Kennedy Catholic High School
Midfield Parker Woo Jr Seattle Academy
Defense Andrew Bailey* Sr Nathan Hale High School
Defense Drew Higgens Jr Bishop Blanchet High School
Defense Liam Lawrence Sr Nathan Hale High School
Defense Zeke Robinson Jr Seattle Academy
Goal Reynolds Yarbrough Sr Bainbridge High School

 

Metro All-Conference – Honorable Mention

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Matteo Schiro* Sr Bishop Blanchet High School
Midfield Sebastian Ferraro Jr Kennedy Catholic High School
Midfield Colton Umberger Sr The Overlake School
Defense Clayton Comiskey Sr Seattle Preparatory School
Defense Liam Dahlke Jr Kennedy Catholic High School
Defense Lucas Pederson Fr Bainbridge High School

 

*   Indicates 2013 All-Conference selection
** Indicates 2012 & 2013 All-Conference selections

 

SPSL/NARROWS & SPSL/OLYMPIC CONFERENCES

SPSL/Narrows & SPSL/Olympic All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Joe Hawley* So Klahowya Secondary School
Attack Michael Lucchesi Sr Auburn Riverside High School
Attack Hudson Taylor Jr Tahoma High School
Midfield Ezra Ende Jr Vashon Island High School
Midfield Joey Lucchesi Sr Auburn Riverside High School
Midfield Beau Olson Sr Curtis High School
Midfield Brody Sullivan Jr Tahoma High School
Defense Tanner Amell Sr Curtis High School
Defense Kyle Dige Sr Tahoma High School
Defense Chad Hedlund Sr Kentwood High School (Tahoma)
Defense Drew Werner Sr Auburn Riverside High School
Goal Jaron Scarbrough Jr Sumner High School (Auburn Riverside)

 

SPSL/Narrows & SPSL/Olympic All-Conference – Second Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Dane Barber Sr White River High School (Auburn Riverside)
Attack Griff Jennings Sr Vashon Island High School
Attack Brandon Seachriest Sr Rogers High School (Emerald Ridge-Puyallup)
Midfield Dakoda Barger Jr Tahoma High School
Midfield Alex Brydson Sr Curtis High School
Midfield Keenan Fagan Sr White River High School (Auburn Riverside)
Midfield Gordon Nelson Sr Bonney Lake High School (Auburn Riverside)
Defense Kyle Benning So Rogers High School (Emerald Ridge-Puyallup)
Defense Macen Granlund So Tahoma High School
Defense Chandler Knight Sr Klahowya Secondary School
Defense Adam Wasserstrom Sr Auburn Riverside High School
Goal Connor Jackson Jr Curtis High School

 

SPSL/Narrows & SPSL/Olympic All-Conference – Honorable Mention

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Nate Gowdey So Tahoma High School
Attack Hassan Mackey So Bethel High School (Emerald Ridge-Puyallup)
Midfield Winter Krimmert Jr Vashon Island High School
Defense Nick Amundson Sr Vashon Island High School
Defense Ian McWhirter Sr Vashon Island High School
Goal Devin Ehli Sr Emerald Ridge High School (Emerald Ridge-Puyallup)

 

*   Indicates 2013 All-Conference selection

 

WESCO/NW CONFERENCE

Wesco/NW All-Conference – First Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Justin Beretta So Homeschooled (Everett)
Attack Jack Delich So Stanwood High School
Attack Alez Indelicato Fr Kamiak High School
Midfield Zachary Lorenz So Bellingham High School (Sehome-Bellingham)
Midfield Liew Rust Sr Kamiak High School
Midfield Jordan Tindall Sr Meadowdale High School
Midfield Briggan Weaver So Shorecrest High School
Defense Jameson Beretta Sr Homeschooled (Everett)
Defense Kain Davis Jr Marysville-Pilchuck High School (Everett)
Defense Garrett Soresnon Fr Squalicum High School (Sehome-Bellingham)
Defense Davyd Powell Sr Snohomish High School
Goal Andrew Hoemann** Sr Sehome High School (Sehome-Bellingham)

 

Wesco/NW All-Conference – Second Team

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Miles Craggs Jr Kamiak High School
Attack Gabe Girgus Sr Cedar Park Christian School (Snohomish)
Attack Ethan Jensen Sr Shorecrest High School
Midfield Chance Clymer* Sr Sehome High School (Sehome-Bellingham)
Midfield Gavin Hardwick Jr Edmonds Woodway High School (Meadowdale)
Midfield Matthew Morris Jr Providence Classical Christian School
Midfield Miles Russon Jr Glacier Peak High School (Snohomish)
Defense Connor Kunzman So Stanwood High School
Defense Paul Johnson Jr Providence Classical Christian School
Defense Cole Montgomery So Kamiak High School
Defense Troy Nydam Sr Lynden High School
Goal Noah Palmaffy Sr Glacier Peak High School (Snohomish)

 

Wesco/NW All-Conference – Honorable Mention

Position Name Year School (Team – if different from school)
Attack Charlie Baillargeon Jr Meadowdale High School
Defense Marcus Osborne So Shorecrest High School
Defense Coleman Grayson So Kamiak High School

 

*   Indicates 2013 All-Conference selection
** Indicates 2012 & 2013 All-Conference selections

 

About Lacrosse in Washington State
Lacrosse has over 100 years of history in Washington state with clubs playing in the early 1900s and high schools now in their fourth decade of state competition.  With Native American origins, lacrosse is one of the oldest organized sports on the continent and today is considered the fastest growing sport in America.  In Washington state, some 4,000 student-athletes attending over 200 high schools play prep lacrosse, while another 6,000 play lacrosse at the youth, adult and collegiate club levels throughout the state. For more information on high school lacrosse in Washington state visit http://www.WashingtonHSLAX.com.

 

–www.WashingtonHSLAX.com–

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: