Prep lacrosse this week: Washington state high school schedule for April 9 – 15

SEATTLE – Washington state high school lacrosse games for the week of April 9 – 15 as announced by the Washington High School Boys Lacrosse Association and the Washington Schoolgirls Lacrosse Association.

A number of out-of-state spring break games are scheduled for state teams. Out-of-state action include Bellevue boys travel to New York state, Skyline boys travel to California, Issaquah boys travel to Hawaii, Bainbridge boys travel to Oregon and two Idaho games for Spokane’s Gonzaga Prep.

Out of state games take place Tuesday, April 10 (Bellevue vs. Oceanside,NY; Issaquah vs Punahou, Hawaii); Wednesday, April 11 (Skyline vs. Petaluma, Calif.; Issaquah vs. Iolani, Hawaii); Thursday, April 12 (Bellevue vs. Long Beach, NY; Skyline vs. Santa Rosa, Calif.; Issaquah vs. Mid-Pacific, Hawaii); Friday, April 13 (Bellevue vs. Farmingdale, NY; Skyline vs. Casa Grande, Calif.); Saturday, April 15 (Bainbridge vs. West Linn, Ore.); and Sunday, April 15 (Bainbridge vs. Lakeridge, Ore.)

Games for Monday, April 9

Boys Division I
Bainbridge at Stadium (Stadium Bowl / 8 p.m.)

Girls Varsity
Klahowya at Curtis (Curtis HS Stadium / 7:30 p.m.)
Spanaway Lake at Nathan Hale (Magnuson Park 2 / 5 p.m.)

Games for Tuesday, April 10

Boys Division I
Bellevue at Oceanside (NY) (New York)
Issaquah at Punahou (HI) (Hawaii / 5 p.m. HAWAII)
Mercer Island at Tahoma (Tahoma HS / 7 p.m.)
Ballard at Mukilteo (Mariner HS / 8 p.m.)
Puyallup at Woodinville (Woodinville HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Roosevelt at Blanchet (Blanchet HS / 5 p.m.)
Edmonds at Everett (Walter Hall Park / 5 p.m.)
Port Angeles at Gig Harbor (Peninsula HS / 5:30 p.m.)
Snohomish at Monroe (Monroe HS / 7 p.m.)
Stanwood at Skagit Valley (Mt. Vernon HS / 7 p.m.)
Garfield at Shoreline (Shorecrest HS / 7 p.m.)

Boys Spokane
Gonzaga Prep at Logos School (Idaho) (Moscow, Idaho / 6 p.m.)

Girls Varsity
Roosevelt at Garfield (Magnuson Park 1 / 6 p.m.)
Puyallup at Stadium (Mason Middle School / 6 p.m.)
Mercer Island at Snohomish (Snohomish – Glacier Peak HS / 7 p.m.)
Lake Sammamish at Bainbridge Island (Bainbridge Stadium / 7:45 p.m.)

Games for Wednesday, April 11

Boys Division I
Skyline at Petaluma (Calif.) (Northern California / 4 p.m.)
Issaquah at Iolani (HI) (Hawaii / 5:00 HAWAII)
Northshore at Lake Washington (Lake Washington HS / 7:30 p.m.)
Curtis at Lake Tapps (Sumner HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Redmond at Klahowya (Klahowya Secondary School / 5:30 p.m.)
Wenatchee at Three Rivers (Badger Mountain Park / 7 p.m.)

Girls Varsity
Wenatchee at Ballard (Ballard High School / 6 p.m.)
Evergreen at Graham-Kapowsin (Bethel High School / 5 p.m.)
Mukilteo at Curtis (Curtis HS Stadium / 7 p.m.)
Lake Tapps at Spanaway Lake (Bethel High School / 8 p.m.)

Games for Thursday, April 12

Boys Division I
Bellevue at Long Beach (NY) (New York)
Skyline at Santa Rosa (Calif.) (Northern California / 4 p.m.)
Issaquah at Mid-Pacific (HI) (Hawaii / 4:30 p.m. HAWAII)
Mukilteo at Woodinville (Woodinville HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Skagit Valley at North County (Bender Fields / 5 p.m.)
South Kitsap at Port Angeles (Storm King Soccer Fields / 5 p.m.)
Ballard at Garfield (Upper Genesee / 5:15 p.m.)
Shoreline at Roosevelt (Lower Woodland #7 / 7 p.m.)
Monroe at Edmonds (Lynnwood HS / 7 p.m.)

Girls Varsity
Tahoma at Bethel (Bethel High School / 6 p.m.)
Nathan Hale at Roosevelt (Lower Woodland / 5:30 p.m.)
Puyallup at Garfield (Magnuson Park 1 / 5:30 p.m.)
Mercer Island at Stadium (Mason Middle School / 6:15 p.m.)

Games for Friday, April 13

Boys Division I
Bellevue at Farmingdale (NY) (New York)
Skyline at Casa Grande (Northern California / 6 p.m.)
Stadium at Northshore (Bothell HS / 7 p.m.)
Lake Tapps at Tahoma (Tahoma HS / 7 p.m.)
Lake Washington at Eastlake (Eastlake HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Klahowya at Nathan Hale (Summit Fields #2 / 5:45 p .m.)
Everett at Snohomish (Lake Stevens HS / 7 p.m.)
Selah at Roosevelt (Lower Woodland #7 / 7 p.m.)

Boys Spokane
Gonzaga Prep at Coeur d’Alene (Coeur d’Alene, Idaho /

Girls Varsity
Mukilteo at Ballard (Ballard High School / 5:30 p.m.)
Bainbridge Island at Snohomish (Snohomish – Glacier Peak HS / 7:30 p.m.)
Puyallup at North Kitsap (Strawbery Field – North Kitsap / 6 p.m.)

Games for Saturday, April 14

Boys Division I
King’s Way at Mercer Island (Mercer Island HS / 3 p.m.)
Bainbridge at West Linn (Ore.) (Oregon / 3 p.m.)
Sammamish at Skagit Valley (Skagit River Park / 3 p.m.)

Boys Division II
Kennedy at Three Rivers (Badger Mountain Park / 2 p.m.)
South Kitsap at North County (Bender Fields / 3 p.m.)
Selah at Shoreline (Shorecrest HS / 3 p.m.)
San Juan at Monroe (Monroe HS / 6:30 p.m.)
Port Angeles at Mt. Si (Mount Si HS / 7:30 p.m.0

Girls Varsity
Tahoma at Evergreen (McKenzie Field / 1 p.m.)
Graham-Kapowsin at Wenatchee (Wenatchee – Westside HS / 12:15 p.m.)

Games for Sunday, April 15

Boys Division I
Bainbridge at Lakeridge (Oregon / 12 noon)

About High School Lacrosse in Washington State
Lacrosse is the fastest growing sport in the US and in Washington state has experienced double-digit annual growth throughout the past decade. With a 34-year local history, 157 individual boys and girls high school teams are available to students attending nearly 200 WIAA schools across eastern and western Washington. Governed by the Washington High School Boys Lacrosse Association and the Washington Schoolgirls Lacrosse Association, the sport is played during the spring season and capped by annual boys and girls state championships in late May. To learn more about lacrosse in Washington or to receive daily high school results visit www.WashingtonHSLAX.com or follow us on Facebook or Twitter @WashingtonHSLAX. To learn more about the history, traditions and values of lacrosse, college opportunities available to students and the 21 US states now sanctioning high school lacrosse visit USLacrosse.org.

# # #

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: