Prep lacrosse this week: Washington state high school schedule for March 12 – 18

SEATTLE – Washington state high school lacrosse games for the week of March 12 – 18 as announced by the Washington High School Boys Lacrosse Association and the Washington Schoolgirls Lacrosse Association.  For complete season schedules and standings visit www.WashingtonHSLAX.com .

Games for Monday, March 12

Girls Varsity
Bellevue at Bethel (Bethel High School / 5:30 p.m.)
North Kitsap at Spanaway Lake (Bethel High School / 7 p.m.)
Issaquah at Eastside Catholic (Eastside Catholic School / 7 p.m.)
Overlake at Mercer Island (Mercer Island HS / 8 p.m.)

Games for Tuesday, March 13
Boys Division I
Tahoma at Garfield (Upper Genessee Park / 5:15 p.m.)
Issaquah at Northshore (Bothell HS / 7 p.m.)
Eastside Catholic at King’s Way (Columbia River HS / 7 p.m.)
Skyline at Eastlake (Eastlake HS / 8 p.m.)
Sammamish at Woodinville (Woodinville HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Vashon at Blanchet (Blanchet HS / 5 p.m.)
Highline at Kennedy (Kennedy Catholic HS / 5 p.m.)
Gig Harbor at North Kitsap (North Kitsap HS / 5 p.m.)
Monroe at Everett (Walter Hall Park / 5 p.m.)
Nathan Hale at Seattle Prep (Lower Woodland #7 / 5 p.m.)
Whatcom at Snohomish (Glacier Peak HS / 7 p.m.)

Girls Varsity
Nathan Hale at Forest Ridge (Robinswood Park / 4 p.m.)
Wenatchee at Ballard (Ballard High School / 5:30 p.m.)
Lake Sammamish at Klahowya (Central Kitsap Junior High / 5:40 p.m.)
Garfield at Lakeside (Lakeside Upper School / 5:30 p.m.)
Kennedy at Roosevelt (Lower Woodland / 5:30 p.m.)

Games for Wednesday, March 14
Boys Division I
Puyallup at Lakeside (Lakeside HS / 5 p.m.)
Bellevue at Lake Washington (Marymoor Park – Fields 3 – 4 / 5 p.m.)
Bellarmine Prep at Lake Tapps (Bonney Lake HS / 8 p.m.)
Bainbridge at Curtis (Curtis HS / 8 p.m.)
Mukilteo at Eastside Catholic (Eastside Catholic HS / 8 p.m.)

Boys Division II
Three Rivers at Wenatchee (Wenatchee Valley College / 4:30 p.m.)
San Juan at Skagit Valley (Burlington-Edison HS / 5 p.m.)
South Kitsap at Klahowya (Central Kitsap JR High  / 5 p.m.)
Redmond at Overlake (Overlake School / 5 p.m.)
Edmonds at Stanwood (Stanwood Middle School / 5 p.m.)
Liberty at Mt. Si (Mt. Si HS / 7 p.m.)

Girls Varsity
Curtis at Puyallup (Heritage Fields-Puyallup / 5 p.m.)
Snohomish at Holy Names (Magnuson Park 4 / 5:30 p.m.)
Mercer Island at Bellevue East (Robinswood Park / 5:30 p.m.)
Eastside Catholic at Graham-Kapowsin (Bethel High School / 5:30 p.m.)
Tahoma at North Kitsap (Strawbery Field – North Kitsap / 6 p.m.)
Overlake at Mukilteo (Kamiak High School / 7 p.m.)
Tacoma at Bethel (Bethel High School / 7 p.m.)
Issaquah at Bainbridge Island (Bainbridge Stadium / 7:45 p.m.)

Games for Thursday, March 15

Boys Division II
Ballard at Blanchet (Blanchet HS / 5 p.m.)
Vashon at Roosevelt (Lower Woodland #7 / 5 p.m.)
Shoreline at Nathan Hale (Summit Fields #2 / 5:45 p.m.)
Seattle Prep at Highline (Moshier Park / 8 p.m.)
 

Girls Varsity
Evergreen at Bellevue (Bellevue HS Stadium / 6:30 p.m.)
Lakeside at Klahowya (Central Kitsap Junior High / 4 p.m.)
Lake Tapps at Bellarmine Prep (Jason Lee Middle School / 5:30 p.m.)

Games for Friday, March 16

Boys Division I
Lakeside at Stadium (Mason Middle School / 5:30 p.m.)
Curtis at King’s Way (Columbia River HS / 7 p.m.)
Woodinville at Bellevue (Bellevue HS / 8 p.m.)
Eastside Catholic at Issaquah (Issaquah HS / 8 p.m.)
Bellarmine Prep at Mercer Island (Mercer Island HS / 8 p.m.)
Tahoma at Sammamish (Newport HS / 8 p.m.)
Puyallup at Lake Tapps (Pete’s Pool Stadium / 8 p.m.)

Boys Division II
Skagit Valley at Everett (Walter Hall Park / 5 p.m.)
Snohomish at Wenatchee (Wenatchee Valley College / 5 p.m.)
North County at Monroe (Monroe HS / 5:30 p.m)
Stanwood at Whatcom (Whatcom Community College / 6 p.m.)
Overlake at Gig Harbor (Gig Harbor HS / 7 p.m.)

Girls Varsity
Mukilteo at Puyallup (Heritage Fields-Puyallup / 5 p.m.)
Bellevue East at Ballard (Ballard High School / 5:30 p.m.)
Tacoma at Roosevelt (Lower Woodland / 6 p.m.)
Tahoma at Eastside Catholic (Eastside Catholic School / 7 p.m.)
Seattle Prep at Issaquah (Skyline HS Field #2 / 7:15 p.m.)

Saturday, March 17

Boys Division I
Stadium at King’s Way (Columbia River HS / 5 p.m.)
Mercer Island at Puyallup (Sparks Stadium / 7 p.m.)

Boys Division II
Edmonds at San Juan (Friday Harbor HS / 2 p.m.)
Overlake at Port Angeles (Storm King Soccer Fields / 2 p.m.)
Vashon at Seattle Prep (Lower Woodland #7 / 2:15 p.m.)
Nathan Hale at Blanchet (Blanchet HS / 3 p.m.)
Klahowya at Liberty (Maywood Middle School / 3 p.m.)
Selah at Ballard (Ballard HS / 5 p.m.)

Girls Varsity
Bellarmine Prep at Evergreen (McKenzie Field / 1 p.m.)
Snohomish at Wenatchee (Wenatchee – Westside HS / 12:15 p.m.)

About High School Lacrosse in Washington State
Lacrosse is the fastest growing sport in the US and in Washington state has experienced double-digit annual growth throughout the past decade. With a 34-year local history, 157 individual boys and girls high school teams are available to students attending nearly 200 WIAA schools across eastern and western Washington.   Governed by the Washington High School Boys Lacrosse Association and the Washington Schoolgirls Lacrosse Association, the sport is played during the spring season and capped by annual boys and girls state championships in late May.  To learn more about lacrosse in Washington or to receive daily high school results visit www.WashingtonHSLAX.com or follow us on Facebook or Twitter @WashingtonHSLAX. To learn more about the history, traditions and values of lacrosse, college opportunities available to students and the 21 US states now sanctioning high school lacrosse visit USLacrosse.org.

#   #   #

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email
%d bloggers like this: